OVCE SE I DALJE ŠIŠAJU, ALI NEMA KO DA KUPI VUNU

Porodica Vesin iz Crepaje uzgaja stado od 200 ovaca i 60 jaganjaca, a prvi prolećni dani idealni su za šišanje ovih korisnih domaćih životinja

13:42

26.03.2024

Podeli vest:

Privatna arhiva

Porodica Vesin iz Crepaje uzgaja stado od 200 ovaca i 60 jaganjaca, a prvi prolećni dani idealni su za šišanje ovih korisnih domaćih životinja. Ovaj posao je izuzetno važan, jer od njega zavisi i kako će ovce kasnije napredovati.

Šišanje ovaca nekada je bio veoma isplativ posao, jer je vuna bila veoma cenjena i tražena i najviše se koristila u tekstilnoj industriji, a danas niko neće ni besplatno da je uzme. Vesini će ove godine od 160 ošišanih ovaca dobiti oko 1600 kilograma vune „A” I „B” klase čija je čistoća 28 mikrona. Mladi stočar Borivoje Vesin kaže da mu je veoma žao što tako kvalitetna vuna završi sa seoskoj deponiji:

– Slušao sam od starijih da se od jednog stada od 150 ovaca kada se ošiša moglo da se kupi pola hektara obradive zemlje, što je danas oko 13.000 evra. Danas to nije isplativo i mi bi je dali i besplatno kad bi neko hteo da je uzme – kaže Borivoje Vesin, mladi stočar iz Crepaje.

Teško je naći i majstore za šišanje ovaca. Ekipa iz Kovilja ovaj težak posao obavlja po čitavoj Srbiji i kako kažu zadovoljni su jer sad to rade pomoću električnih mašinica, a ne makazama , a po ovci zarade 400 dinara. Da bi ošišali jednu ovcu treba im u proseku oko 6 minuta, a Željko Kapicl kaže da je ova rasa „Ilde frans”je i malo zahtevnija, jer ima veoma gustu vunu po čitavom telu

– Ovce se šišaju uvek s proleća, sad je najbolje vreme i za ovce koje idu na pašu i koje ostaju kod kuće.Te što idu na pašu treba i malo ranije da se šišaju i da se vuna poravna dok ne krenu komarci, jer kad on uđe u vunu pojede i kožu i njih. Problem je što nas nema dovoljno, neće ovo više niko da radi, pa nas zovu čak i iz Negotina da šišamo ovce- ističe Željko Kapicl, majstor za šišanje ovaca.

Običaj je da se na kraju dana majstori, ali i gosti posluže ovčijim gulašem, a u porodici Vesin ovog puta glavni kuvar bio je Jovan koji je više od 6 sati kuvao ovaj specijalitet koji su na kraju svi sa velikom slašću i pojeli.

(Pančevac/G.J.)

STOČARSTVO U CREPAJI OPSTAJE Jovan sagradio savremeni objekat i sad ima 157 ovaca, 100 jagnajdi i 6 ovnova

ŽENE IZ KOVAČICE I CREPAJE NA SAJMU TURIZMA: Imamo šta da ponudimo gostima

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.