Beograđanin kupio piletinu, pa u prodavnici osetio da meso smrdi: Potez mesara će vas šokirati

18:27

07.08.2024

Podeli vest:

Freepik
Istim nožem ne secite meso i drugu hranu

Priča Beograđanke, koja je mislila da kupuje artikal na akciji, a na kasi joj je otkucana puna cena, podstakla je i druge sugrađane da podele svoja iskustva iz prodavnica. Tako nam se javio jedan Beograđanin (ime i prezime poznato redakciji) koji je umalo kupio, kako tvrdi, pokvareno meso.

Priča nam da redovno ide u taj lanac prodavnica u svom kraju, a da nešto nije u redu sa mesom, primetio je odmah.

– Kupio sam pileći file na mesari, dok sam išao ka kasi osetio sam jak miris i shvatio sam da je u pitanju meso koje sam kupio. Otišao sam kod mesara, saopštio mu da meso nije u redu i.. – priča ovaj Beograđanin, koji nam otkriva šokantan potez mesara.

Uzeo je to meso, otvorio papir i vratio file u frižider!

Kada ga je pitao zašto to radi, mesar mu je nonšalantno odgovorio: „Pa ti nećeš da kupiš?!“.

– Malo je reći da sam ostao u šoku – priča ovaj Beograđanin.

Kako da prepoznate pokvareno meso?
Ukoliko kupujete zapakovano meso, uvek proverite datum na deklaraciji – kada je pakovano i do kada je rok korišćenja. Naravno, deklaracija ne sme biti lepljena više puta.

Mnogi kažu da je najbolji test da proverite da li je meso „koje je u roku“ zdravo – njegova boja.

Iako većina ljudi misli da kvalitetno meso ima jarkocrvenu boju, to nije njegova prirodna boja, već je rezultat izlaganja svetlosti i vazduhu piše agromedia.

Kakva zapravo boja treba da bude?
Ako kupujete vakumirano mleveno meso, njegova boja bi trebalo da bude ljubičasto-crvenkasta. Meso tamnije boje govori da je reč o starijoj životinji. Ali, to ne znači da je meso pokvareno. Uopšteno, crvena boja se povezuje s tim da je meso starije.

U savršenim uslovima, svinjetina treba da ima roze-sivkastu boju. Meso nikako ne sme biti lepljivo.

Kod pregleda piletine obratite pažnju na delove oko kostiju. Ti delovi ne smeju biti tamniji, a prsna kost bi trebalo da bude elastična.

Meso peradi kreće se od plavičasto-bele do žućkaste boje. Svežu piletinu najbolje ćete prepoznati po svetlijoj boji i neutralnom mirisu.

Junetina je pak prirodno crvenkasta, a po teksturi čvrsta. Ovaj tip mesa trebalo bi da bude prošaran tankim, a ne širokim žilicama. Žute masne žile upućuju na to da je životinja bila starija.

Primetite li na junetini sivkaste ili crne delove – ne kupujte meso. Ovo pravilo treba poštovati bez obzira da li kupujete goveđe stekove, veće komade mesa ili neki drugi posebni deo govedine. Kod mlevenog mesa je mogućnost prevare najveća. Iz tog razloga najbolje je tražiti da mesar samelje meso pred vama.

Kod jagnjetine meso bi trebalo da bude svetloružičaste boje, a po teksturi čvrsto kao i junetina. Trebalo bi da se rukovodite i standardnim mirisom jagnjetine. Ako je jagnje bilo zamrzavano, tada je miris smanjen ili ne postoji piše agromedia.

(Telegraf Biznis)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.