11. Božićno-novogodišnji vašar u Kovačici
Slede popločavanje platoa memorijalnog kompleksa granitnim pločama i drugi građevinski radovi, što je samo deo kontinuiranog rada na očuvanju baštine i negovanju tradicije
Slede popločavanje platoa memorijalnog kompleksa granitnim pločama i drugi građevinski radovi, što je samo deo kontinuiranog rada na očuvanju baštine i negovanju tradicije
Za realizaciju projekta očuvanja i obnove memorijalnog kompleksa „Stratište”, Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Pančevu dodeljeno je 11 miliona dinara iz budžeta Republike Srbije. Ova sredstva dodeljena su Zavodu na osnovu javnog poziva Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, odnosno konkursa za investiciono održavanje ratnih memorijala od značaja za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije. Zavod je u aprilu 2024. godine podneo predlog projekta konzervatorsko restauratorskih radova na „Stratištu”.
V. d. direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grozdana Milenkov za „Pančevac” je rekla da je reč o drugoj fazi radova kojom je predviđeno uređenje pristupnog puta ka kompleksu i platoa koji će u delu oko samog spomenika biti popločan granitnim pločama. Objasnila je:
– Projekat je urađen prema uslovima Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture i po ovom projektu već je izvedena prva faza radova konzervatorskih radova na samom spomeniku „Brazde”, koji su završeni 2019. Preostala je završna faza koja se odnosi na sanaciju amfiteatra i očekuje nas novi konkurs Ministarstva iduće godine kako bi se kompletno okončali konzervatorsko-restauratorski radovi na kompleksu. Trenutno se bavimo zaštitom i očuvanjem samog spomen-kompleksa u okviru originalnog projekta arhitekte Nebojše Delje, po kome je kompleks podignut 1981. Tokom realizacije prve faze projekta, s obzirom na to da je spomenik bio u velikoj meri vandalski devastiran, urađeno je novo osvetljenje i obezbeđen je permanentni video nadzor.
Prema rečima Grozdane Milenkov, kada bude bio završen projekat obnove kompleksa, Zavod će planirati modele prezentacije ovog znamenitog mesta – 2014. godine utvrđenog za nepokretno kulturno dobro – koji će pre svega omogućiti negovanje kulturnog i istorijskog nasleđa, sa fokusom na kulturu sećanja i poštovanje žrtava Drugog svetskog rata.
– U skladu s tim, ubuduće ćemo moći da s predstavnicima Grada i boračkim udruženjima planiramo programe, ali i uređenje šireg područja zaštićene okoline spomenika, što će obezbediti sve potrebne sadržaje posetiocima memorijalnog kompleksa. Zavod će i nadalje raditi na poboljšanju infrastrukture, boljem održavanju i pravnoj zaštiti ovog memorijala. Ove aktivnosti imaju za cilj da „Stratištu” obezbede dostojanstven izgled koji odražava njegov značaj kao mesta sećanja na nedužne žrtve genocidne politike okupacionih vlasti – naglasila je Grozdana Milenkov.
Impozantan memorijalni kompleks „Stratište”, koji se nalazi u blizini puta Pančevo–Jabuka, izgrađen je na mestu jednog od najvećih stradanja ljudi u Srbiji tokom Drugog svetskog rata. U periodu od oktobra 1941. do oktobra 1944, ovde je stradalo na hiljade civila, uglavnom Jevreja, Srba i Roma, koji su dovođeni iz logora u Beogradu, Pančevu i Zrenjaninu. U prva dva meseca okupacije, život je na ovom mestu izgubilo oko 5.000 ljudi. U nameri da prikriju razmere zločina, nemačke jedinice su pred kraj rata pokušale da unište dokaze, iskopavajući i spaljujući tela tokom tri meseca. Ova akcija je delimično otežala precizno utvrđivanje broja žrtava, ali sam zločin nije mogao biti sakriven.
Grozdana Milenkov je u ime Zavoda izrazila zahvalnost Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja na ukazanom poverenju i podršci, jer, kako je rekla, „kao društvo smo odgovorni za očuvanje kompleksa za buduće generacije, uz uvažavanje njegovog istorijskog značaja i trajnu posvećenost zaštiti nacionalnog nasleđa”.
(Pančevac / S. Trajković)
Unapređenje memorijalnog kompleksa „Stratište“
Obnova „Stratišta”: Za kulturu sećanja i poštovanje žrtava
VELIKI 6. OKTOBAR: Osam decenija od oslobođenja Pančeva
EKOLOŠKA AKCIJA: „Staza sećanja” od „Stratišta” do Jabuke