KNJIŽEVNI KAFE U PETAK: O “Robotki” i drugim knjigama sa Draganom Mladenović

11:30

29.11.2024

Podeli vest:

Foto: KCP/Promo

U Foajeu Kulturnog centra Pančeva, u petak u 19 sati na programu je Književni kafe O “Robotki” i drugim knjigama sa Draganom Mladenović. Razgovor sa autorkom vodiće Jasmina Topić.

Nova zbirka poezije Dragane Mladenović poput oštrog noža seče meko tkivo ovdašnjeg povampirenog patrijarhata koji sistematski truje društvo čineći ga plodnim tlom za bujanje nasilja jačih nad slabijima i u kojem je femicid umesto izuzetka postao svakodnevica.

Ali nemojte se plašiti, Mladenovićeva je, kao i svi veliki stvaraoci, svesna da ovakve teme bez humora ostaju previše gorke pilule, pa ih briljantno pakuje u stihove koji se, uz smeh, lako gutaju. I dugo i teško vare.

Britka, urnebesno potresna kolekcija pesama o ženama i njihovom mestu u svetu koji su kreirali muškarci koji vode taj isti svet u ratove, podele, mržnju, pale gradove i zidaju nove dok žene brinu o svemu ostalom. Vreme je za zamenu uloga, pobuna ovih robotki je nešto najbolje što može da nam se dogodi dok sve nije otišlo dođavola.

Dragana Mladenović, rođena u Frankenbergu, 30. juna 1977. godine, diplomirala je i magistrirala na Filološkom fakultetu u Beogradu. Živi u Pančevu i radi u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU).

Objavila je sledeće zbirke: „Nema u tome nimalo poezije” („Smederevska pesnička jesen”, 2003, i Udruženje književnika i književnih prevodilaca Pančeva, 2004), „Raspad sistema” („Samizdat”, 2005), „Tvornica” („Fabrika knjiga”, 2006), „Asocijalni program”(KOV, 2007), „Omot spisa” („Fabrika knjiga”, 2008), „Rodbina” („Fabrika knjiga”, 2010), „Magda” („Fabrika knjiga”, 2012), „Slova ljubve” („Fabrika knjiga”, 2014), „Femicid i druge pesme” (Kulturni centar Novog Sada, 2020) i „Robotka” („Booka”, 2024).

U proleće 2016. IK „Fabrika knjiga” objavila je njenu prvu knjigu pesama za decu „Uljezi”, koju je ilustrovala Maja Veselinović. U izdanju „Kreativnog centra”, 2019. godine, objavljena je knjiga pesama za decu „Dar-mar” (ilustrovao Boris Kuzmanović), a 2023. zbirke „Kad stvari poljude” (ilustrovala Nevena Silaški) i „Tri, četiri, sad” (ilustrovao Boris Kuzmanović). Isti izdavač objavio je novele: „Gospodin Oliver”, „Gospodin Oliver: Nevolje sa flautom” (2021) i „Gospodin Oliver: Pisma iz Šume zelene” (2023), romane za mlađe tinejdžere „Sve što (ni)sam želela”, „Sve što (ni)sam očekivala” i „Sve što (ni)sam promenila” (svih šest knjiga ilustrovao je Dušan Pavlić), kao i slikovnicu „Srce od oblaka” (2023), koju je ilustrovala Andrijana Vasić. U izdanju „Pčelice” objavljena je novela „Igra skrivanja”, 2023, a ilustrovao je Tihomir Čelanović.

Zbirka „Rodbina” prevedena je na nemački, švedski i danski, a pesme su joj prevođene na italijanski, engleski, francuski, španski, grčki, rumunski, mađarski i slovenački. „Tvornica”, „Omot spisa” i „Rodbina” su prevedene na makedonski pod objedinjujućim naslovom „Građa za lep roman” (2013).

Njeni radovi su objavljivani u svim značajnijim antologijama savremenog srpskog pesništva, kao i u književnim časopisima i strip izdanjima. Dobitnica je više nagrada za stvaralaštvo.

(Pančevac)

Predrag Ančić: Novembarska nagrada je podsticaj za budućnost

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.