GODINE SU SAMO BROJ: Deda Đorđe ima 90 godina, a i dalje radi i šije

12:00

06.12.2024

Podeli vest:

Foto: RINA

UŽICE – Najpoznatija srpska kapa od davnina je čuvala srpske glave kako od bolesti, prirodnih nepogoda, tako i od ratnih poraza. Šajkača datira još od 18 veka, a kasnije se odomaćila u svakodnevnom životu, pa je uglavnom nose stariji muškarci u seoskim zajednicama. Užičanin Đorđe Jokić i u desetoj deceniji šije i kroji šajkače i za njega one nisu samo obične kape, već identitet srpskog roda.

– Šajkače, šubare i šapke najviše se kupuju na Saborima i vašarima, a ima i naših koji su se rasuli po čitavom svetu i vole da ih nose, tamo u tuđini. Njih nije sramota, a ovde , kod nas, nose ih najviše stariji, koji se ne odriču tradicije”, kaže za RINU Srbije Đorđe Jokić, krojač iz Užica.

Ono što posebno raduje jeste da se poslednjih godinu dana šajkače vraćaju na glave mladih.

Foto RINAFoto RINA

– U poslednje vreme , mladenci i svatovi odlučuju se za šajkaču, pa neretko se dešava da se u svatove ide upravo sa našom nacionalnom kapom, što me posebno raduje jer tradicija i identitet srpskog roda najbolje se oslikava upravo kroz šajkaču”, dodaje deda Đorđe.

Nekada je deda Đole krojio suknje i odela prateći visoku parisku modu, ali svetla velegrada nisu sijala dovoljno jako, pa se ovaj Užičanin vratio u rodno Užice.

Na mašini staroj koliko i on, Đorđe danas kroji, šije i štepa, a ispod njegove vešte ruke sada nastaju tradiconalne srpske šajkače, kape i šapke jer su to kako kaže, retke stvari koje ne mogu da se nadju kod Kineza.

Foto RINAFoto RINA

Razvoj tehnologije  na mnoge zanatske radnje stavio je katanac, a u ulici gde je Đolova radionica, samo su retki opstali.

Pored toga što je glavu I obraz čuvala,po načinu nošenja šajkače, moglo se zaključiti I raspoloženje srpskog domaćina.

Šajkače se i danas ručno izrađjuju i kao takve sačuvale su svoju autentičnost. Malo je onih koji su  ostali verni ovom zanatu poput Đorđa.

Bočne strane šajkače mogu se ravno poklopiti kada se ne nosi na glavi,a zimi se mogu spustiti na uši, lako se savija pa se mogla nositi i za opasačem,a izradjena od čoje, leti i zimi držala je konstantnu temperaturu glave pa je njeno veličanstvo šajkača od 1870. godine uvedena u sastavni deo uniforme vojnika. Danas je samo retki domaćini sa sela, čuvaju od zaborava i srpski narod, rasut u tuđini koji ne zaboravlja svoje korene.

Šajkače deda Đola stigle su sve do Australije I Rusije, sašivene od vojničkog kangara sivomaslinaste ili tamnoteget boje.

Ono što je glavno obeležje šajkače kroz istoriju, jeste činjenica da se ni pred kim nije skidala, ni pred kraljem. Osim u jednoj situaciji – u crkvi, pred Bogom. Stoga , poznati uzicki krojač koji ni u desetoj deceniji života ne odustaje od svog zanata I  poručuje da ostanemo verni tradiciji.

Foto RINAFoto RINA

Bočne strane šajkače mogu se ravno poklopiti kada se ne nosi na glavi,a zimi se mogu spustiti na uši, lako se savija pa se mogla nositi i za opasačem,a izradjena od čoje, leti i zimi držala je konstantnu temperaturu glave pa je njeno veličanstvo šajkača od 1870 godine uvedena u sastavni deo uniforme vojnika. Danas je samo retki domaćini sa sela, čuvaju od zaborava i srpski narod, rasut u tuđini koji ne zaboravlja svoje korene.

Ono što je glavno obeležje šajkače kroz istoriju, jeste činjenica da se ni pred kim nije skidala, ni pred kraljem. Osim u jednoj situaciji – u crkvi, pred Bogom. Stoga , poznati uzicki krojač koji ni u desetoj deceniji života ne odustaje od svog zanata I  poručuje da ostanemo verni tradiciji.

(RINA)

TEROR KOSOVSKE POLICIJE: Upali u dvorište Pavlovića iz Beluće zbog šajkače deda Dimitrija

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.