USVOJENA STRATEGIJA RAZVOJA VEŠTAČKE INTELIGENCIJE: Brže i efikasnije prilagođavanje novim trendovima

11:00

11.01.2025

Podeli vest:

PIXABAY

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija u Vladi Republike Srbije Jelena Begović izjavila je da je Strategija za razvoj veštačke inteligencije za period od 2025. do 2030. godine, koju je Vlada Srbije usvojila, od izuzetne važnosti za dalji razvoj naše zemlje, stoji u saopštenju ovog ministarstva.

Begović je istakla da će taj dokument omogućiti da se brže i efikasnije prilagođavamo ogromnim promenama koje će društvo doživeti u bliskoj budućnosti usled izuzetno brzog razvoja ove tehnologije. Kroz programe Fonda za nauku i Fonda za inovacionu delatnost država će finansirati razvoj novih rešenja koja se baziraju na veštačkoj inteligenciji, najavila je ministarka u saopštenju i istakla da Strategija predviđa dodatna ulaganja u računarsku infrastrukturu i Nacionalnu platformu za veštačku inteligenciju, kao i veću podršku za primenu veštačke inteligencije.

Ministarka je objasnila da će to omogućiti ranije otkrivanje bolesti, bolji kvalitet lečenja, efikasnije usluge javnog sektora, veću proizvodnju električne energije i efikasniju poljoprivrednu proizvodnju, dodavši da ćemo mnoge od ovih inovacija, kao na primer potpuno autonomna vozila, imati priliku da predstavimo na EKSPO 2027.

Da podsetimo, na predlog Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Vlada Srbije usvojila je pomenutu strategiju, koja predstavlja nastavak ubrzanog razvoja veštačke inteligencije u Srbiji, kao i nastavak strategije usvojene 2019. godine. Srbija je prva u regionu Jugoistočne Evrope napravila iskorak u upravljanju razvojem veštačke inteligencije i pozicionirala se kao lider u regionu.

Trenutna projekcija pokazuje da vrednost tržišta veštačke inteligencije na svetskom nivou iznosi više od 184 milijarde dolara, a da će do kraja 2030. godine dostići vrednost od 826 milijardi dolara. Ujedno, prema zvaničnim podacima Evropske komisije, veštačka inteligencija će značajno doprineti automatizaciji 14 odsto poslova, dok će još 32 odsto zanimanja doživeti velike transformacije.

(Pančevac/Z.St.)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.