
NEVREME POGODILO DRAGAČEVO: Voda se izlila na lokalne puteve, saobraćaj usporen
Dolaze uglavnom stalne mušterije, iako ih je sve manje jer kupuju po marketima, gde je možda jeftinije, ali je lošija roba.
Dolaze uglavnom stalne mušterije, iako ih je sve manje jer kupuju po marketima, gde je možda jeftinije, ali je lošija roba.
Mnogi pančevački poljoprivredni proizvođači, bez obzira na sve veću konkurenciju oličenu u velikim marketima, i dalje godinama svoju robu iznose na Zelenu pijacu, i pored toga što uglavnom nisu zadovoljni tamošnjim uslovima.
S druge strane, iako u sve manjem broju, građani i dalje odlaze u nabavku na popularni „zelenjak” pre svega zato što su već stekli poverenje u pojedine proizvođače, ali i da bi malo prošetali i razmenili poneku lepu reč s prodavcima, kao i s prijateljima i poznanicima koje usput susretnu.
Nažalost, toga je sve manje jer ljudi u jurnjavi za egzistencijom jedva stižu da zadovolje osnovne potrebe.
Zelena pijaca u Pančevu je početkom proleća, tokom zadocnelih zimskih dana, kiša i niskih temperatura, prilično prazna, a u to nebesko sivilo nekako se uklapa i ceo sumoran ambijent sa upadljivo oronolim eksterijerom.
Uprkos tome nađu se poneki promrzli kupci i prodavci, kojima je u velikom broju slučajeva rad na najvećoj gradskoj tržnici jedini izvor prihoda.
Tamo oni svakodnevno iščekuju stare (i nove) mušterije, kako da bi zaradili za suvu egzistenciju, tako i da bi s njima pročavrljali o svemu i svačemu i na taj način makar na tren olakšali sebi život.
Među onima koji dugi niz godina imaju tezgu u samom središtu tržnice je i Verica Ristić iz Glogonja, koja tokom ovih zimskih dana prodaje svakakav zeleniš.
– Malo teže ide proizvodnja zbog hladnog vremena, ali nadamo se da će krenuti nabolje s dolaskom lepših dana. Pomažu mi sinovi i snaje. Što se prodaje tiče, dolaze uglavnom stalne mušterije, iako ih je sve manje jer kupuju po marketima, gde je možda jeftinije, ali je lošija roba. S druge strane, izgleda da je kod nas dovoljno kvalitetno, jer se mušterije vraćaju ili dovedu još nekog. Cena šargarepe je 120 dinara po kilogramu, tikvice su 300, a komad zelene salate je 70. Veza zeleni je 150, blitve – 50, rotkvica – 60, a tri veze mladog luka su 140. Inače, na pijaci sam svakog dana od 6 do 15 sati i mogli bi da budu malo bolji uslovi, jer su tezge nezaštićene pa je teško kada je hladno. Ali ne bunim se, šta ću… – kaže ova Glogonjka.
Olgica Nikolić iz Smedereva već dvadeset pet godina prodaje jabuke na ovoj pijaci i kaže da joj se još uvek isplati, iako je sve teže opstati u tom poslu.
Jovan Pejčev je na pijaci poznat po tome što godinama prodaje štrudlu s makom, pa je stekao i nadimak Joca Štrudla, iako nudi i drugu robu, poput
bundeva.
– Eto, rendam tikve, ali prodaja ide loše jer su nas marketi uništili. Inače, narod traži ono što mora da nabavi, a pored pomenutih bundeva, idu i sezonska salata, mladi luk, krompir, a nudimo i kvalitetan med. Štrudla je malo usporila, kao i sve drugo. I to što prodamo uglavnom ide subotom, dok je drugim danima mnogo lošije. Što se same pijace tiče, bilo je priča o rekonstrukciji, pa i o prodaji i zatvaranju, ali ništa konkretno i zvanično nije rečeno – kaže Joca.
Radivoje Milutinović je pčelar sa dugogodišnjim stažom, a već oko pedeset
godina ima i tezgu na „zelenjaku”.
– Med je sada prilično jeftin i cene se ne menjaju već tri godine iako sve drugo poskupljuje. Najbolje idu livadski, za 1.000 dinara, kao i „bagrem” i „lipa”, za 1.200. Imamo stalne mušterije, a dolaze i nove, jer ne bih sedeo džabe. Cena zakupa tezge je podnošljiva, dnevna je 204 dinara, a mesečna oko 6.000 dinara – kaže ovaj prekaljeni pčelar.
Ništa drugačija situacija nije ni u takozvanoj ledenoj hali, gde se prodaje osetljivija roba, poput sira, kajmaka, mesa, a tamo i Biljana Babić nudi svežu piletinu.
– U datim okolnostima još i ide solidno, a najviše se kupuje pile u komadu. Inače, to je domaća proizvodnja iz sela u okolini Pančeva. Svakog dana sam ovde od 6.30 do 14.30 i uprkos godinama volim ovaj posao jer sam dete sela i rado dolazim na pijacu – navodi Biljana.
Sve u svemu, nijedan grad, pa ni ovaj, ne može bez pijace…
(Pančevac/J. Filipović)
Zelena pijaca: Bogat izbor sadnica za dvorišta i balkone
Na pijacama se najviše prodaje povrće