Evo zašto mladi biraju smer zaštita životne sredine

U Tehničkoj školi “23.maj” smer je četvorogodišnji, a praktičan deo nastave realizuje se u saradnji sa JKP “Higijenom” i “Vodovodom”.

10:00

02.06.2025

Podeli vest:

Printscreen/RTV Pančevo

Svi svršeni osmaci i učenici koji su pred kraj osmogodišnjeg školovanja, a koji žele da se bave zaštitom životne sredine mogu da upišu smer tehničar za zaštitu životne sredine u Tehničkoj školi “23.maj”. Smer je četvorogodišnji, a praktičan deo nastave realizuje se u saradnji sa JKP “Higijenom” i “Vodovodom”, javlja RTV Pančevo

Mila Naumovski, učenica treće godine, jedna je od 30 –tak učenika koji pohađaju ovaj smer. Ona je, kako kaže, još od malena razvila interesovanje za zaštitu životne sredine. „Kada je došlo vreme za upis u srednju školu primetila sam da me taj smer najviše privlači i sebe vidim u tome -zaštiti prirode i očuvanju životne sredine.“
Tehničar za zaštitu životne sredine, jedan je od mnogobrojnih smerova u Tehničkoj školi “23.maj” u Pančevu, za koji konkuriše dosta svršenih osmaka. Na njemu se stiču znanja o zaštiti životne sredine i neophodnosti svega što je bitno uraditi kako bi se preventivno delovalo.

Kada se radi o stručnim predmetima učenicima je zanimljivo kada na praktičnom primeru mogu da urade neophodne analize zemljišta, vode.

Kroz školovanje učenici imaju blok nastavu, te u sklopu nje izlaze na teren na Tamiš radi se uzorkovanje vode, zemljišta. Takođe u sklopu prakse odlaze u Reciklažni centar, obilaze deponiju na putu za Dolovu, koja je jedna od savremenijih. Redovnu praksu sprovode u saradnji sa JKP “Higijenom” i”Vodovodom”.

Profesorka Nataša Sekulić ističe da je jako važno šta jedemo, kakvu hranu jedemo i vazduh koji udišemo te je zbog toga ovaj smer veoma perspektivan i u budućnosti veoma aktuelan.

„Smer traje četiri godine , školujemo tehničara za zaštitu životne sredine. Učenici donose uzorke iz svog dvorišta, bunara i njih direktno analiziramo. To je učenicima jako zabavno i direktno saznaju šta ima u uzorku zemlje ili vode u njihovoj bašti“, rekla je Sekulićeva i dodala da je jako važno da nauče da raspoznaju izvore zagađenja i koje čestice ti izvori ispuštaju i kako da reaguju.

(Pančevac/RTV Pančevo)

Srebrna plaketa za DNT „Banatsko kolo” iz Debeljače

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.