IRI TAMIŠ: Vreme je za podnošenje zahteva! Rok za podsticaje 1. mart
Istraživačko-razvojni Institut „Tamiš” u okviru svog delokruga rada posebno neguje saradnju s poljoprivrednim proizvođačima.
S tim u vezi rukovodilac sektora za savetodavne i stručne poslove u poljoprivredi Maja Sudimac navodi da se to pre svega ogleda kroz redovne savetodavne aktivnosti s ciljem unapređenja poljoprivredne proizvodnje i upoznavanja poljoprivrednika sa zakonskom regulativom koja definiše poljoprivrednu proizvodnju.
Rok za podsticaje 1. mart
Ona ističe da je jedan od velikih zadataka svih učesnika u agrarnom sektoru uspostavljanje sistema „eAgrar”, odnosno registrovanje putem elektronskog registra poljoprivrednih gazdinstava, kao i podnošenje zahteva na osnovu javnih poziva u okviru ovog sistema.
Proveravati ispravnost podataka
Rukovodilac sektora za savetodavne i stručne poslove u poljoprivredi napominje da pri podnošenju zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje u skladu sa ovim pravilnikom poljoprivrednik ima obavezu da u Registru izvrši obnovu registracije za tekuću godinu, u skladu s posebnim propisom kojim se uređuje upis u Registar poljoprivrednih gazdinstava, promena podataka i obnova registracije, elektronsko postupanje.
– Pravo na podsticaje se ostvaruje po površini biljne proizvodnje za zasejane odnosno zasađene i u Registru prijavljene površine pod odgovarajućom biljnom kulturom u skladu sa Šifarnikom biljne proizvodnje, i to do najviše 100 hektara koje podnosioci zahteva obrađuju u svoje ime i za svoj račun – kaže Maja Sudimac.
Ona, takođe, podseća poljoprivrednike da redovno proveravaju svoje „eSanduče”, kao i da ažuriraju i provere ispravnost ličnih podataka, kao što su imejl adrese ili brojevi telefona, na koje mogu dobiti obaveštenja, a prijavili su ih putem sistema „eAgrara”.
Prilagođavanje klimatskim promenama
Maja Sudimac je dodala da u narednom periodu IRI „Tamiš” planira sprovođenje edukacija iz različitih oblasti poljoprivredne proizvodnje, sa akcentom na temama koje prilagođavaju način proizvodnje klimatskim promenama, kao i standardizaciji proizvodnih procesa.
Prema njenim rečima, posebna pažnja je usmerena na prognozu pojave i suzbijanje štetnih organizama, izbor adekvatnog sortimenta, rokove setve i racionalno upravljanje zemljištem.
(Pančevac)
KREATIVNA RADIONICA U KAČAREVU: Umetnica Jelena Kovačević objasnila kako da kreirate papirno cveće