MI PITAMO ZA VAS: Koja pravila važe za video-nadzor u stambenim zgradama

Ne možete sprečiti komšije da postave video nazdor u zgradi, ali možete da je kontrolišete

11:09

30.10.2024

Podeli vest:

Foto: Pixabay
Zloupotrebu video-nadzora možete prijaviti

„Upravnik zgrade želi da namesti kameru na ulazu zgrade. Da li, zbog poštovanja moje privatnosti, mogu to da sprečim?”, pitala je naša sugrađanka Jela P. sa Strelišta.

U načelu, nečije pravo da zaštiti imovinu može biti ispred prava na privatnost. Ipak, nijedan stanar ne može da postavi kameru gde mu padne na pamet. Vlasna da o tome odluči jeste samo stambena zajednica pošto u Zakonu o stanovanju i održavanju zgrada piše da odlučuje i o fizičko-tehničkom obezbeđenju zgrade, a odluka se donosi kvalifikovanom većinom. Takođe, pošto po Zakonu o privatnom obezbeđenju video-nadzor ne može da zadire u privatnost građanina, kamere ne mogu biti postavljene ni na stepeništu na vašem spratu, nego samo ispred ulaza, u zajedničkim prostorijama, na parkingu zgrade…

Pritom, video-nadzorom može da se pokrije samo prostor koji je neophodan kako bi se ostvarila svrha, što se određuje ugovorom koji stambena zajednica mora da potpiše s licenciranim pravnim licem. U njemu ne mora da postoji procena rizika, ali se moraju navesti mere obezbeđenja objekta, to jest zgrade, po nalogu stambene zajednice. U te mere spadaju, između ostalog: onemogućavanje ili signalizacija neovlašćenog pristupa, sprečavanje unošenja oružja i drugih opasnih predmeta i materija, zaštita pojedinačnih vrednosti, sprečavanje vršenja krivičnih dela, praćenje kretanja oko štićenog prostora i u njemu, kontrola sprovođenja unutrašnjeg reda u objektu…

Nažalost, nismo tako retko svedoci zloupotrebe, jer je i u Pančevu bilo primera da na društvenim mrežama osvanu snimci, na primer, ljubljenja devojke i mladića ispred ulaza. Zato u ugovoru o ugradnji kamera postoji i plan tehničke zaštite. Ako se ipak desi da primetite da neko od komšija, bez obzira na to da li živite u kući ili u zgradi, zloupotrebljava snimke na vašu štetu, možete se obratiti nadležnim organima ili povereniku za zaštitu podataka o ličnosti. A u slučaju video-nadzora sa arhiviranjem snimka obavezno se o tome obaveštava i nadležna policijska uprava. Takođe je obavezno isticanje na vidnom mestu obaveštenja o postavljenom video-nadzoru koje sadrži i informacije o rukovaocu sistemom i kontakt-telefon za informacije o nadzoru.

(Pančevac)

MI PITAMO ZA VAS: Dozvola za renoviranje kupatila – da ili ne?

MI PITAMO ZA VAS: Sušenje veša na terasi

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.