GALERIJA SAVREMENE UMETNOSTI: 19. izdanje umetničke manifestacije UAD biće otvoreno 2. decembra

11:15

26.11.2024

Podeli vest:

Foto: Pančevac

Devetnaesto po redu izdanje umetničke manifestacije UAD – Umetnost, arhitektura, dizajn, pod nazivom Fragmentacije: raslojavanje vremena i prostora biće otvoreno u ponedeljak, 2. decembra u 19 sati, u novom prostoru Galerije savremene umetnosti Kulturnog centra Pančeva (Miloša Crnjanskog 2).

Selektorka i kustoskinja programa je dr um. Nina Todorović. Na izložbi će biti prikazani radovi Igora Bošnjaka (BiH), Anice Vučetić, umetničke grupe diSTRUKTURA, Majkla Koldvela (Velika Britanija), Aleksandra Lazara i Manje Ristić, Nemanje Nikolić, i Marije Ćalić.

Izložba Fragmentacije: raslojavanje vremena i prostora okuplja umetnike oko pitanja transformacija vezanih za memoriju i neposredno okruženje, šta je sećanje danas i kako se postavljamo prema pamćenju u socijalnom okruženju i u okvirima urbanih sredina. Neizostavni su odnosi pojmova analogno–digitalno, prisustvo–odsustvo, tačno–netačno, istorija–sadašnjost, uspostavljanje – poricanje sistema…

Pojam vremena u današnjim okvirima ima posebnu težinu, jer šta god da se radi, vremena je sve manje. Ubrzavanjem se dobija na produktivnosti, ali se
gubi segment promišljanja i sagledavanja situacija iz više uglova. Merilo poimanja stvarnosti postaje/ostaje kombinacija nula i jedinica.

Pojave koje iz svega ovoga proističu mogu da budu zamršene i zbunjujuće.
Glič (Glitch) kao softverska greška, kroz umetnost dobija na vidljivosti i biva time ne samo novo estetsko polje nego i konceptualna kategorija. Glič se može posmatrati i šire, dobija upliv u različite narative, preispituje osvrt na prošlost, redefiniše sadašnjost, prožima statične i pokretne slike. Drugim rečima: da li se nešto dogodilo, kako se dogodilo, kako biva zabeleženo i da li je uopšte zabeleženo/zapamćeno.

Zahvaljujući bazama podataka i uplivima veštačke inteligencije u svakodnevni život, sve više budi pažnju na koji način se određeni podaci iščitavaju i razumeju. Zbog toga pukotine, anomalije, skretanja i fragmentacije bivaju značajni, jer kroz različite umetničke prakse dolazimo do vizualizacije i konteksta večito dominantnog pitanja gde jesmo i šta jesmo u našem okruženju. Da li ustanovljavamo novu dinamičku strukturu i potencijalno nove društvene vrednosti? Da li je potrebno da razumemo softver ili je ipak vizija ta koja nas tera da dalje istražujemo i činimo svet ovakvim kakav jeste ili kakav bi trebalo da bude? Sve su to pitanja na koja kroz projekat Fragmentacije želimo da ukažemo ili da objasnimo kroz recentnu umetničku produkciju i različite umetničke medije.

Izložba će biti otvorena do 20. decembra.

(Pančevac/KCP)

GALERIJA: Otvorena izložba „Uređeni haos” Milana Bulatovića

BRESTOVAC: Izložba fotografija Želimira Gvojića biće otvorena u petak u galeriji Doma kulture

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.