AMBASADOR TURSKE: Moravski koridor je oličenje povezanosti i veza između ljudi
Za ovaj dan se vezuje posebno verovanje, jedan običaj je veoma važan za zdravlje
Za ovaj dan se vezuje posebno verovanje, jedan običaj je veoma važan za zdravlje
Srpska pravoslavna crkva i vernici obeležavaj praznik posvećen Svetim mučenicima Sergiju i Vakhu, u narodu je ovaj dan poznatiji kao Srđevdan.
Srđevdan se u narodu zove slava obućara i opančara, a Srbi smatraju da je taj dan prava prirodna granica između jeseni i zime. Vreme se menja i počinje hladniji period.
Ovaj praznik slavi se i kao krsna slava- ako se obeležava sredom ili petkom, priprema se posna trpeza.
Veruje se da je Srđevdan naklonjen onima koji boluju od srdobolje (dizenterije) i bolesti kostiju. U naordu se kaže da na današnji dan i divlje zveri bivaju pitome i krotke. Ratari paze da na današnji dan ne ne izlaze sa volovima u polja jer je Sveti Srđ volujski svetac. Prema predanju, u selima oko Valjeva Srđevdan naročito slave obućari koji veruju da će ih Sveti Srđ, ako su bili ispravni i verni veri preko godine, na današnji dan, obići i sa njima proslaviti slavu.
Pod carem Justinijanom (527-565) obeležavanja praznika se raširilo na zapad, naročito na prostoru između Drača i Dubrovnika. Tamo je prema sačuvanim podacima, postojalo više od 15 crkava posvećenih ovim svecima. Dubrovnik je sve do 972. godine u Sv. Segiju i Vakhu imao svoje svetitelje-zaštitnike grada, piše na veb-sajtu posvećenom ovoj slavi- Srdjevdan.org . Odatle se slavljenje Srđevdana širilo u unutrašnjost, tako da je ova slava u srednjovekovnoj Duklji bila jedna od značajnijih. O tome svedoči i crkva Svetih Sergija i Vakha na Bojani kod Skadra, koja je i mesto gde su sahranjivani vladari prve kraljevske dinastije na teritoriji današnje Crne Gore, dela Bosne i Raške – Vojislavljevića u 11. i 12. veku. Prema predanju, prilikom prenosa moštiju Svetog Save iz Trnova, u Mileševu su prenesene i mošti Svetih Sergija i Vakha, gde je od ranije postojao kult ovih svetitelja, o čemu svedoče i njihove freske iz najranijeg perioda freskopisa u Mileševi.
Zbog ubrzanih i čestih migracija stanovništva u 19. i 20. veku današnje stanovništvo sa Srđevdanom kao svojom krsnom slavom razbacano je širom prostora Balkana i u većini slučajeva to su pojedinačne porodice, koje su se tokom vremena odvojile od svojih rodova. Dosadašnja istraživanja pokazala su kao izuzetak selo Gorobilje kod Požege u Srbiji, koje još od 18. veka ima više porodica sa tom krsnom slavom.
(Pančevac)
HLADNO JUTRO: U toku dana sunčano uz jak jugoistočni vetar
OSTAVILI VELIKI TRAG U SRPSKOM NARODU: Slavimo Svetog Stefana i Prepodobnu Jelenu
BONUS VIDEO