KULTURNI CENTAR: Program od 25. novembra do 1. decembra
Topli kuvani obrok ne može ništa da zameni! Najomiljeniji je pasulj
Topli kuvani obrok ne može ništa da zameni! Najomiljeniji je pasulj
Oko 1.000 obroka, koje svakog dan posluže korisnicima narodne kuhinje u trpezarijama klubova za stara lica u Pančevu, ali i u okolnim selima, sve je boljeg kvaliteta, napominju u Crvenom krstu Pančevo. Uz najomiljeniji pasulj, dva puta nedeljno, paprikaš sa krompirom i testeninom, kupus, boraniju i grašak sa komadom mesa ili kobasicom, na meniju se nađu i sveže sezonsko voće i povrće, citrusi, mlečni proizvodi, pa i nešto slatko. Iako se obroci spremaju na veliko, ali po propisanim standardima, dodane namirnice doniraju građani, a one stižu iz Banke hrane, piše Politika.
„Pored kompanija donatora koje obezbeđuju određene kategorije proizvoda i novčana sredstva Crvenom krstu Vojvodine i Srbije, i građani pomažu, kako bi oni koji ne mogu bez našeg oslonca i bez podrške, imali jedan redovan obrok svakoga dana, u isto vreme i na istom mestu. Na taj način, ali i zahvaljujući dobroj organizaciji i angažmanu naših volontera, samo prošle godine je prikupljeno i distribuirano oko 1.000 kilograma hrane i dodatnih namirnica, koje korisnici mogu kasnije sami da pripreme”, kaže za „Politiku” Milica Todorović, sekretarka Crvenog krsta Pančevo.
Sva kuvana hrana priprema se u kuhinji Gerontološkog centra Pančevo, na osnovu unapred sačinjenog jelovnika o kom brinu šef kuhinje i komisija za ishranu centra. Kuvani obroci za socijalno ugrožene građane od sredine prošle godine stižu i do devet sela na teritoriji grada Pančeva, na punktove pri mesnim zajednicama. Dnevno se tako podeli oko hiljadu obroka, i to, 700 u naseljenim mestima i oko 300 u Pančevu, čime je usluga narodne kuhinje u ovom gradu unapređena. Dostupnost bar jednog toplog obroka u toku dana namesto paketa namirnica na mesečnom nivou, mnogo je značajnija u socijalnom i humanom pristupu korisnicima, koje su različite životne okolnosti dovele u situaciju da ostanu bez sredstava za osnovne životne potrebe, pa i za hranu, ističu u pančevačkom Crvenom krstu.
„Topli kuvani obrok ne može ništa da zameni. Pre svega, oni su sigurnost za građane i građanke iz socijalne kategorije, naročito za one kojima je to jedini dnevni kuvani obrok. Naš cilj je da stignemo do svih onih korisnika koji nisu bili u mogućnosti da dođu do ovakve vrste podrške iz različitih razloga. To je pomoć odmah, kada se neko pojavi i kada kaže da ima tu vrstu problema, a nekada je ta mala ali trenutna pomoć najdragocenija”, napominje Todorovićeva.
Pri tri pančevačka kluba za odrasla i stara lica, gotovo četiri decenije funkcioniše narodna kuhinja kao važan vid pomoći socijalno najugroženijim građanima, koji tu mogu da pojedu topli obrok, ali i provedu slobodno vreme. Rad i različite aktivnosti klubova finansira grad Pančevo, a za program narodne kuhinje dodatno se opredeljuju sredstva, kako bi svih 12 meseci, i za sva lica koja ostvaruju to pravo, redovno bili pripremani i distribuirani kuvani obroci i paketi hrane.
(Pančevac)