DANAS JE DAN ZAŠTITE PRIRODE: Evo koliko prirodnih dobara imamo i zašto ih moramo čuvati

11:03

11.04.2024

Podeli vest:

Pixabay

U Republici Srbiji se 11. aprila obeležava Dan zaštite prirode. To predstavlja priliku da se ukaže ne samo na značaj očuvanja prirode za opstanak živog sveta i kvalitet životne sredine i življenja ljudi, već i na značaj upravljanja zaštićenim područjima.

Za Dan zaštite prirode u Srbiji odabran je 11. april, jer je na taj dan 1949. godine prvi put ustanovljen status jednog područja kao zaštićenog prirodnog dobra, a to su vodopadi u okviru Spomenika prirode „Velika i Mala Ripaljka“ na teritoriji opštine Sokobanja. Ovaj datum u našoj zemlji se obeležava od 2009. godine.

Srbija predstavlja jedan od šest centara biodiverziteta Evrope, a naši najočuvaniji i najznačajniji delovi prirodne baštine čuvaju u okviru sistema 471 zaštićenih područja koja zauzimaju površinu od 7,66 odsto teritorije naše zemlje.

Naša zemlja ima 471 zaštićenih područja: 5 nacionalnih parkova (Šar planina, Tara, Fruška gora, Kopaonik, Đerdap), 18 parkova prirode (Radan, Grmija, Golija, Zlatibor, Stara planina, Mokra Gora, Sićevačka klisura), 21 predela izuzetnih odlika, 70 rezervata prirode, 6 zaštićenih staništa, 315 spomenika prirode, 36 područja od kulturnog i istorijskog značaja, kao i 1783 strogo zaštićenih divljih vrsta i 860 zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva.

Svake godine, Nacionalni dan zaštite prirode nas podseća na neophodnost očuvanja prirodnih bogatstava koja nas okružuju. Ovaj dan je prilika da se osvrnemo na lepote i vrednosti našeg prirodnog okruženja, ali i na izazove sa kojima se suočavamo u njegovoj zaštiti.

U savremenom svetu, sve veći uticaj čoveka na životnu sredinu zahteva od nas da budemo svesni posledica naših aktivnosti i da preduzmemo konkretne korake ka zaštiti prirode. Priroda je izvor života na Zemlji i neophodno je da je sačuvamo radi opstanka budućih generacija.

Srbija je zemlja koja se može pohvaliti izuzetnom raznolikošću flore i faune, kao i brojnim zaštićenim područjima koja su dom retkim i ugroženim vrstama. Međutim, suočavamo se sa brojnim izazovima, uključujući ilegalnu seču šuma, zagađenje voda i vazduha, kao i gubitak staništa usled industrijskog razvoja. Nacionalni dan zaštite prirode je prilika da se podigne svest o ovim problemima i da se podstakne aktivno učešće građana u zaštiti i unapređenju prirodnog okruženja.

Obeležavanje Nacionalnog dana zaštite prirode je više od simboličnog akta; to je poziv na akciju i podsećanje da je zdravlje naše planete direktno povezano sa zdravljem svakog pojedinca. Zajedno možemo raditi na stvaranju održive budućnosti i zaštiti prirodnih lepota Srbije za buduće generacije.

(Pančevac/Novosti)

JAK VETAR UNIŠTIO ŠUMU NA TARI: Stradali planinski četinari, kreće se u sanaciju oštećenih površina

SLAVIMO SVETOG MARKA ISPOVEDNIKA

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.