LETNJI KNJIŽEVNI KAFE: Vukašin Štreker u subotu, 3. avgusta, u Kulturnom centru

13:15

02.08.2024

Podeli vest:

Foto: Kulturni centar
Vukašin Štreker - pisac i sa međunarodnom karijerom

Spremite se za iznenadno književno osveženje ove subote u Kulutnom centru Pančeva – u 19 časova u Foajeu predstavljaćemo novu knjigu izabranih i neobjavljenih pesama Vukašina Štrekera „Vidimo se u raju, mekušci”, objavljenoj ove godine u zajedničkom izdanju pančevačke edicije „Najbolja“ i beogradske izdavačke kuće „Enklava2. Sa Vukašinom će razgovarati pančevački pesnik Stefan Stanojević.

Vukašin Štreker je rođen 1978. u Beogradu, a odrastao je u Pančevu. Od 2003. živi u Americi. Objavio je četiri zbirke poezije: „Govori glasno i vodi psa sa sobom!”, „Koliko je sati u Njujorku?”, „Američki košmar” i „Izdah odrubljene glave”. Njegov debitantski, samoizdati roman „Paklena šljiva” je 2011. godine ušao u uži izbor za najbolji neobjavljeni roman u regionu izdavačke kuće VBZ, dok je drugi roman „Zabrana upotrebe vatre i vode” dospeo u uži izbor za NIN-ovu nagradu. Treći roman „Srčanost” objavio je 2016, a u prevodu na engleski („Dead Game”) ušao je u širi izbor za nagradu „Vilijem Fokner” za najbolji neobjavljeni roman na engleskom jeziku. Krajem 2019. objavio je prvu zbirku kratkih priča „Daleko od Menhetna”, a jedna od priča, „Američka java”, nagrađena je na Festivalu evropske kratke priče, dok je priča „Ratni zločinci”, prevedena na engleski, ušla u finale nagrade „Džon Stajnbek” za kratku priču.

O zbirci napisali:
Zvonko Karanović: „Koncepcija zbirke „Vidimo se u raju, mekušci!“ zatvara vremenski luk – od početne nostalgije, razmišljanja o bivšim ljubavima, delićima porodične istorije, podstanarskim pričama, epizodama sa gradilišta, pokušajima da se dosegne stepenica na društvenoj lestvici koja pruža sigurnost, pratimo transformaciju lirskog junaka od imigranta bez dokumenata do skućenog i zadovoljnog porodičnog čoveka koji brine o svojoj porodici i malom sinu, dakle, imamo postavku zbirke pesama koja se uslovno može čitati i kao zbirka kratkih priča, a s obzirom na istog lirskog junaka i kao fragmentarni (pikarski) roman.“

Milena Marković: „Štrekerove pesme idu do kraja i preko kraja. Uglavnom su hitovi. To je redak slučaj; Pesnik obično ima pola-pola ili jednu trećinu hitova.“

KULTURNI CENTAR PANČEVO: Obeležavanje Svetskog dana poezije 21. marta uz Književni kafe specijal

POEZIJA KAO UTOČIŠTE Čedna Radinović Lukić: Onaj ko poznaje jezik poezije nikada nije sam

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.