Ostaci luksuzne palate, freske sa draguljima: Planina rudnik je prava arheološka riznica
Gornji Milanovac – Prava areheološka riznica koja godinama razlog za brojna stručna ispitivanja svakako je teritorija opštine Gornji Milanovac. Ovog avgusta na Rudniku je započeta šesnaesta godina arheoloških istraživanja koja sprovode Muzej rudničko-takovskog kraja i Odeljenje za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.
– Jedini svetovni objekat na Rudniku koji je bio ukrašen živopisom istraživan je na lokalitetu Drenje-Imanje Nikića, 2010–2012. i 2014. godine. Ova rudnička palata pripadala je vlastelinu koji je bio dovoljno bogat da pojedine delove zidova oslika freskama po ugledu na one u manastiru Visoki Dečani. Možda je u njoj odsedao i vladar prilikom obilaska ovog važnog rudarskog centra. U ovu reprezentativnu građevinu se ulazilo kroz dva ulaza čiji su nadvratnici takođe bili ukrašeni freskama, kaže za RINU Ana Cicović savetnica u Muzeju rudničko-takovskog kraja.
Ona dodaje da se ta impozantna građevina sastojala iz dva sprata, od kojih je gornji bio živopisan. U jugoistočnom delu su pronađeni fragmenti fresaka kao što su delovi oreola, oka, prikaz bisera na odeći, knjiga ukrašena draguljima, koji ukazuju na oslikanog patrona, zaštitnika, porodice koja je živela u njoj.
– Iznad predstave svetitelja, nalazila se freska prepoznatljiva po ornamentu iz Manastira Visoki Dečani koji je podigao kralj Stefan Dečanski. Freska je konzervirana i može se videti u stalnoj postavci milanovačkog muzeja, rekla je Ana Cicović.
Ovogodišnja arheološka istraživanja su usmerena na završetak iskopavanja objekta na imanju Radovinke Nikić. Iskopavanja su finansirana od strane Ministarstva kulture i informisanja RS, dok nam već šesnaestu godinu pomažu Opština Gornji Milanovac i firme Rudnik i flotacija „Rudnik” i „Swisslion-Takovo”. Arheološku ekipu čine dr Dejan Radičević, muzejski savetnik Ana Cicović i doktorand Mirko Vranić.
(Pančevac/RINA)
ZLATOKOSA – devojčica koju zna čitava Srbija, u svojoj novoj kući proslavila još jedan rođendan