Kovčeg sa papom Franjom stigao do crkve gde mu je poslednje počivalište

13:45

26.04.2025

Podeli vest:

Printscreen/X

RIM – Kovčeg sa telom pape stiglo je danas do bazilike Santa Marija Mađore u Rimu gde će biti sahranjen na privatnoj ceremoniji, posle svečane sahrane i pogrebne mise na Trgu svetog Petra.

Hiljade vernika dočekali su kovčeg sa telom pape pred ovom bazilikom, impozantnom zgradom iz petog veka u kojoj se već nalaze grobovi sedam papa. Prethodno je održana svečana sahrana sa misom na Trgu svetog Petra, u prisustvu desetina šefova država, suverena kao i hiljada vernika.

Zatim su papamobil sa kovčegom pape Franje i prateća povorka išli istorijskim centrom Rima na putu od više od četiri kilometara do bazilike gde će biti sahranjen.

Kovčeg je bio vidljiv na vrhu modifikovanog papamobila pored koga su policija i motocikli.  Narod se okupio duž ulica kojima prolazila kolona vozila, pored rimskog Koloseuma, a usput do papinog konačnog počivališta čuli su se aplauzi i uzvici „papa Frančesko“.

Kovčeg je dočekako oko 40 migranata, zatvorenika, beskućnika i transrodnih osoba, što odražava papinu brigu za marginalizovanim ljudima.

Kardinal Đovani Batista Re održao je pogrebnu misu na Trgu svetog Petra.

Sahrana poglavara Rimokatoličke crkve pape Franje počela je na prepunom Trgu svetog Petra u Vatikanu u prisustvu hiljada vernika i brojnih svetskih lidera.

Kovčeg sa telom pape Franje iznet je iz Bazilike Svetog Petra na Trg Svetog Petra, na podijum oko kojeg su postavljena sedišta za zvaničnice i sveštenstvo.

Iznošenje kovčega dočekano je aplauzom.

Pogrebnu službu vodi dekan koledža kardinala Đovani Batista Re.

Sahrani prisustvuje najmanje 150.000 vernika, prema ažuriranim podacima rimske policije, kao i veliki broj šefova država i vlada i predstavnika kraljevskih porodica.

Među prisutnim su predsednik Vlade Srbije Đuro Macut, američki predsednik Donald Tramp (Trump) i ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

„Blagoslovite Crkvu, blagoslovite Rim i blagoslovite ceo svet sa neba kao prošle nedelje sa balkona ove bazilike u konačnom zagrljaju sa svim narodom Božijim, ali i zagrlite čovečanstvo koje iskrenim srcem traži istinu i visoko drži baklju nade“, rekao je Batista Re.

Ta propoved je vrsta komentara i sledi nakon čitanja Svetog pisma.

„Za pokojnog papu Franju, da ga glavni pastir, koji večno živi, primi u svoje kraljevstvo svetla i mira. Pomolimo se Gospodu. Gospode usliši našu molitvu“, rekao je kardinal.

Kako je pročitao, papa Franja je izabrao da sledi nesebičan put do poslednjeg dana svog zemaljskog života.

„Poslednja slika koju imamo o njemu, a koja će nam ostati urezana u sećanje, je ona od prošle nedelje, Uskršnje nedelje, kada je papa Franja, uprkos ozbiljnim zdravstvenim problemima, želeo da nas blagoslovi sa balkona bazilike Svetog Petra. Potom je sišao na ovaj trg da pozdravi veliku gomilu okupljenu na Uskršnjoj misi dok se vozio u papamobilu s otvorenim krovom. Svojim molitvama sada poveravamo dušu našeg voljenog Pape Bogu, da mu podari večnu sreću u svetlom i slavnom pogledu svoje neizmerne ljubavi“, rekao je kardinal, prenosi CNN.

Prethodno đakon Frančesko Melone pevao je stihove iz poglavlja 21, Jevanđelja po Jovanu, koje govori o susretu između Isusa i Petra, jednog od njegovih učenika.

Kako se navodi to je snažno Jevanđelje i povezuje ulogu pape sve unatrag kroz svete spise sa vođstvom vernika, a drugi deo Jevanđelja govori o starenju, odnosno onome što je često radio i govorio pokojni pontif – da ne želi da sakrije svoju slabost i pokaže svoju ranjivost.

Prethodno pročitana su i pisma svetog Pavla Filipljanima, koje je na španskom jeziku pročitao Edgar Pineda.

Ta pisma su napisana kada je sveti pavle Filipljanin napisao dok je bio zatvoren u Rimu u prvim godinama postojanja Crkve.

„Braćo i sestre, naše je građanstvo na nebu, i od njega očekujemo našeg Spasitelja, Gospoda Isusa Hrista, koji će preobraziti naše ponizno telo da bude kao njegovo slavno telo, snagom koja mu omogućava da sve podredi sebi“, pročitao je Pineda.

Kardinal Đovani Batista Re neće učestvovati u procesu izbora sledećeg pape, jer ima 91 godinu i smatra se da je prestar da učestvuje u konklavi, na kojoj oni stariji od 80 godina ne mogu da glasaju.

Sahrana poglavara Rimokatoličke crkve pape Franje počela je danas u 10 časova. Obred je počeo iznošenjem kovčega iz iz bazilike Svetog Petra.

(Pančevac/Beta)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.