Frilenseri uplatili u državnu kasu 887 miliona dinara od poreza

13:00

06.02.2025

Podeli vest:

Foto: Pexels
Foto: Pexels

Država je na ime poreza na prihod frilensera u Srbiji za 12 meseci 2024. godine, sva četiri kvartala, naplatila ukupno 887.000.593,02 dinara, što je za 262,4 miliona dinara više nego u 2023. godini. Prema saznanjima “Blic Biznisa” od 1. februara podignut je i neoporezivi iznos za prvi model samooporezivanja na 107.738 dinara, umesto dosadašnjih 103.296, dok će za drugi, lestvica biti 64.979, što je za 2.679 dinara više nego prošle godine.

Ova saznanja Blica potvrdili su i iz Poreske uprave.

– Neoporezovani iznosa za za prvi model samooporezivanja od 1. februara 2025. godine iznosi 107.738 dinara, dok za drugi model je 64.979 dinara. Po podnetim poreskim prijavama o obračunatom porezu samooporezivanjem i pripadajućim doprinosima na prihode ostvarene kvartalno, od strane fizičkog lica kao poreskog obveznika za 2024. godinu naplaćeno je ukupno 887.000.593,02 dinara – kažu iz Poreske uprave za “Blic Biznis”.

Ako je suditi po tome što se u državnu kasu slio značajno veći novac u 2024. nego u prethodnoj godini, jasno je da sve veći broj osoba iz kategorije frilensera koji ispunjava svoje obaveze. Procene su da će taj iznos bit još veći u 2025. godini jer od 1. januara i pomorci su uključenu u ovu kategoriju nakon izmene Zakona o porezu na dohodak, koje je krajem novembra prošle godine donela Skupština Srbije.Doduše, te obaveze su oslobođeni pomorci koji na brodu borave duže od 174 dana u kalendarskoj godini, odnosno oni neće imati obavezu plaćanja ovog poreza u Srbiji, kažu u Poreskoj upravi.

– Saglasno odredbama člana 84v Zakona o porezu na dohodak građana propisano je da se od 1. januara 2025. godine prihodima pomoraca, u smislu ovog zakona, smatraju prihodi koje, od stranog nalogodavca, ostvari fizičko lice po osnovu obavljanja poslova na brodovima i drugim plovilima koji viju zastavu strane države. Obveznik poreza je fizičko lice koje ostvaruje prihode radeći kao član posade ili obavljajući druge poslove kao pomoćno osoblje na brodovima i drugim plovilima koji viju zastavu strane države. Visina prihoda fizičkih lica po vrsti poslova koje obavljaju utvrđuje se na dnevnom nivou, podzakonskim aktom koji donosi ministar nadležan za poslove saobraćaja,imajući u vidu prihvaćene međunarodne standarde.Obveznici – pomorci koji obavljaju poslove na brodovima i drugim plovilima duže od 174 dana u kalendarskoj godini za koju se utvrđuje i plaća porez, oslobođeni su od plaćanja poreza na prihode iz ovog člana-objašnjavaju za “Blic Biznis” iz Poreske uprave.

 

Novi rok je april, a kazne prekršajne
Rok za podnošenje prijava za frilensere za prvi kvartal ove godine je od 1. do 30. aprila. Svi oni koji ga prekorače i ne prijave prihode, mogu prekršajno da odgovaraju. Koliko je tačno frilensera stiglo do suda, Poreska uprava nema te podatke.

– Odredbama Zakona o prekršajima, propisano je da Prekršajni sud vodi jedinstveni registar sankcija, prekršajni postupak u prvom stepenu, kao i da se novčane kazne izvršavaju u skladu sa tim Zakonom. Sa tim u vezi, Poreska uprava ne raspolaže traženim podacima – kažu za “Blic Biznis” iz Poreske uprave.

 

blic.rs

JUŽNI BANAT: 432 muškarca i 343 žene preminule od raka 2023, obolevaju i mlađi

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre postavljanja komentara, molimo pročitajte i složite se sa uslovima korišćenja


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.